Stalowe korpusy nie akumulują ciepła tak znakomicie jak wkłady żeliwne.

Stalowe korpusy nie akumulują ciepła tak znakomicie jak wkłady żeliwne.

Bardzo ważnym elementem każdego jednego kominka są profesjonalne wkłady kominkowe. Kominek prócz walorów dekoracyjnych sprawuje także funkcje grzewcze. Zatem każdy wkład do kominka musi być wytrzymały na kilku godzinne działanie bardzo wysokiej temp. ( w tym też na jej zmiany) a dodatkowo nie ulegać korozji.

 

Oprócz tego powinien tak akumulować ciepło, by mógł oddawać je jeszcze przez jakiś czas po wygaśnięciu ognia w palenisku. wkłady kominkowe kratki można podzielić na żeliwne wkłady kominkowe lub wkłady kominkowe ze stali. Żeliwne wkłady wykonywane są z odlewów żeliwnych, czyli ich czopuch, dno, ściany i plecy robione są z tego materiału. Jeżeli ścianki kominka są odlewane, to wtedy nie mamy połączeń oraz spawów. Poprzez to są niezmiernie szczelne. Natomiast w sytuacji żeliwnych płyt, po pewnym czasie mogą się rozluźnić. Z samego żeliwa zdołamy formować różne kształty a także formy. Tak zatem kominkowe wkłady tworzone z takiego tworzywa posiadają przeważnie formę ozdobną. Do wnętrz o nowoczesnym wystroju lepiej będą nadawać się stalowe wkłady.

 

Obecnie rynek proponuje więcej rodzajów wkładów stalowych , zwłaszcza tych z płaszczem wodnym. Stalowe wkłady nie zachowują ciepła tak znakomicie jak żeliwne, ale ich komory spalania są dodatkowo wyłożone specjalnymi płytami z szamotu bądź wermikulitu. Są to materiały o pojemności cieplnej znacząco wyższej niż żeliwo. Wyróżniamy jeszcze gazowe wkłady do kominka. Kominki gazowe zasilane mogą być gazem LPG bądź gazem ziemnym – ze zbiornika lub z butli. Trzeba wiedzieć, iż do kominków zasilanych na gaz musimy zawsze poprowadzić instalację gazową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*