Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż.

Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż.

Pszenica jest jednym z najbardziej znanych zbóż i tylko na terytorium Europy jej uprawa wynosi aż 47%. Zboże to potrzebuje najwyższej jakości ziemi. Nie mniejsze ma również wybór właściwego przedplonu, a zatem rośliny, która wyrasta na polu przed zasianiem na nim tak zwanej rośliny następczej. W sytuacji pszenicy super sprawdzają się te z rodziny strączkowatych i oleistych. Materiał siewny trzeba uprzednio bardzo dobrze przygotować, między innymi ochronić przed potencjalną łamliwością później.

Jak siać nasiona? Pierwsza zasada mówi, ażeby plony nie były w późniejszym czasie za gęsto porozmieszczane. Nasiona znajdujące się w glebie za siebie muszą walczyć o dostateczną ilość wody oraz składniki odżywcze (co jest ciężkie na przykład w w czasie suszy). W dodatku ciasne umiejscowienie produktu siewnego sprzyja pojawianiu się chorób a oprócz tego znacznie ogranicza równomierne dojście światła do łanu. Jeżeli termin wysiewu z pewnych względów się trochę opóźnił, liczbę nasion należy trochę powiększyć (około 10-20% więcej aniżeli wykazuje norma wysiewu w normalnym terminie). Siew pszenicy z reguły powinien odbywać się na głębokości od dwóch do czterech cm. Odległość pomiędzy rzędami powinna natomiast mieć od ośmiu do piętnastu cm.

Pszenica jest bez wątpienia rośliną wymagającą i choć uprawa tego zboża nie należy do trudnych, to w ostatnim czasie posiada na nią wpływ wiele aspektów, a głównie: szybkie i gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych i olbrzymie wahania temperatur, których kiedyś nie zdołało się doświadczać w aż tak dużym stopniu

Więcej na: tu kupuję pszenicę ozimą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*