Prawdopodobnie każdy będąc dzieckiem słyszał od rodziców \”powszechne\” powiedzenie – \”słyszysz co do Ciebie mówię?\”

Prawdopodobnie każdy będąc dzieckiem słyszał od rodziców \”powszechne\” powiedzenie – \”słyszysz co do Ciebie mówię?\”

Chyba każdy z nas będąc dzieckiem słyszał od swoich rodziców “powszechne” zdanie – “słyszysz co do Ciebie mówię?”, “jesteś głuchy?”, “czy ja mówię niewyraźnie?” A ile osób wypowiada to zdanie na dzień dzisiejszy, zwracając się do własnych maluszków bądź współmałżonka. Czy chociaż raz natomiast przeszło nam poprzez głowę, że ktoś naprawdę może mieć kłopot ze słuchem? W szpitalu, tuż po urodzeniu, dzięki sprzętowi WOŚP, maluszkom przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu.

 

Wynik w większości przypadków jest należyty, ale czy na zawsze? Czy ktoś z własnej woli chodzi do lekarza laryngologa, ażeby profilaktycznie zrobić badania słuchu? Laryngolog takie badania przeprowadza standardowo, jest to dla laryngologa badanie tak zwyczajne jak dla lekarza internisty na przykład osłuchanie klatki piersiowej podczas wizyty lekarskiej. Jeśli okaże się, iż z słuchem coś jednak szwankuje, faktycznie nie ma się czego bać. Współcześnie medycyna wyjątkowo się rozwinęła, a także aparat słuchowy, postrzegany jest zupełnie inaczej aniżeli kilka lat temu.

 

Aparaty słuchowe niektórych spółek są zrobione z silikonu, a zatem niemalże niewidoczne. Ciekawostką są także wzmacniacze dźwięku (w polskim prawie nie są one traktowane jak laryngolog badanie słuchu gniezno). Aparaty te są wielkości jednogroszówki, leciutkie i prezentują się jak końcówka od słuchawek wkładanych do ucha. Także ortodontyczne aparaty zostały odczarowane i dzisiaj nie słychać żartów w placówkach szkolnych z dzieci “szablozębnych”, jak jeszcze 20 lat temu. Obecnie aparaty są całkowicie niewidoczne, a kolorowe gumeczki w aparacie są wręcz na topie. Niewątpliwie wniosek jest jeden – zarówno technika poszła na przód, i producenci medycznego sprzętu prześcigają się w udogodnieniach dla pacjentów, jak i zmieniło się podejście osób. Zwiększyła się świadomość ludzka a także tolerancja I oby tak było dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*