Architektura miejska także tzw. mała architektura.

Architektura miejska także tzw. mała architektura.

Nowoczesne ośrodki miejskie mają wyjątkowo różnorodną architekturę. W pierwszej kolejności mają bardzo wiele obiektów, jakie stoją od kilkudziesięciu lat i ich zewnętrzny wygląd się nie zmienia.

Przeważnie stanowią sentyment dla mieszkańców, lecz niektóre obiekty z chęcią mieszkańcy oddaliby do zburzenia.

Architektura miejska jest jednak również wyposażona w nowoczesne bloki, przyszłościowe strzeżone osiedla, wspaniałe szklane biurowce do wynajęcia przez korporacje, oraz apartamentowce, które są luksusowe a jakie kupują tylko najbogatsi mieszkańcy. W miastach jednak dominuje ta starsza architektura. Nawet w młodszych aglomeracjach, które nie mają nawet 100 lat, lub dopiero tą setkę przekroczyły widać znacznie więcej obiektów starszych aniżeli nowoczesnych. Jeżeli chodzi o aglomeracje to ich rozwój zależy od działań ludzi. Budżet obywatelski sprawia, iż ludzie mają nowe plany na zmiany w miastach, które ułatwią im życie albo uatrakcyjnią wybraną okolicę, na przykład przez tworzenie obszarów zieleni czy placów zabaw dla dzieci. Modyfikacje w miastach następują także ze względu na poszerzoną komunikację miejską a także indywidualną.

Ogromna ilość pojazdów wymaga dostosowania osiedli oraz bloków czy biur pod takie osoby, które chcą parkować, ale także do ludzi niepełnosprawnych, rodziców, którzy to muszą przemieszczać się z malutkimi dziećmi w wózkach. Są to ważne kwestie podczas planowania budowy nowych budynków. Muszą być one dostosowane do potrzeb osób, które nie mogą się same poruszać. Jest jeszcze jedna sprawa, na jaką należy zwrócić baczną uwagę jak się projektuje miasta. Ludzie coraz to chętnej jeżdżą na rowerze, na hulajnogach manualnych i elektrycznych, w związku z tym wymagane są ścieżki rowerowe, wystarczająco szerokie chodniki, i stojaki na rowery. W większości zdarza się, że nie ma gdzie przypiąć swojego roweru i musimy poszukiwać czegoś do podczepienia naszego roweru co nie do końca może podobać się ludziom dookoła, przykładowo przypięcie do lampy może być dla niektórych problematyczne. Stojaki rowerowe powinny być tak ulokowane, by nie przeszkadzały przechodniom a także osobom poruszającym się własnymi autami. Miejska architektura to nie tylko i wyłącznie budynki i osiedla, ale też tak zwana architektura mała. Do niej należą również blokada parkingowa, ale też ławki, dzięki którym osoby starsze z dziećmi mają okazję odpocząć w parku, śmietniki, które ułatwiają zachować czystość miasta. Należą do nich też wszelkie donice, jakie zdobią ulice miast.

Zrobione są one w większości sytuacji z betonu, ażeby przetrwały długi okres czasu. Popularne w tej kategorii są na stałe przytwierdzone stoły do pingponga. Powinno się też dodać co nieco o słupkach, jakie posiadają różne role, przykładowo zabezpieczenie chodników przed parkowaniem. Im solidniejsze elementy małej architektury tym korzystniej, bo często narażone są one na działalność osiedlowych wandali, jacy nie szanują publicznej własności. Co więcej muszą być także odporne na działanie warunków atmosferycznych, np. śniegu lub deszczu. Należy razem dbać o architekturę miasta w którym mieszkamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*